Skip links

Fotowoltaika na balkonie w bloku – od czego zacząć?

Fotowoltaika na balkonie w bloku – podstawowe informacje

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad instalacją fotowoltaiki na swoim balkonie w bloku? Czy jest to opłacalne? Jakie są zalety i wady? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Spis treści

  1. Wprowadzenie
  2. Jak działa fotowoltaika na balkonie?
  3. Zalety fotowoltaiki na balkonie
  4. Wady
  5. Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?
  6. Koszt inwestycji

Wprowadzenie

Fotowoltaika na balkonie to dość nowy pomysł, który zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli mieszkań. W szczególności widoczne jest to za naszą zachodnią granicą. Na niemieckich balkonach wisi już około 230 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, z czego 137 tysięcy powstało w 2022 roku. Montaż paneli pozwala on na generowanie własnej, czystej energii prosto z domowego balkonu. Ale jak to działa?

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Na balkonie instalowane są specjalne panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Następnie, wygenerowana energia trafia do mikrofalownika (inwerter) zlokalizowanego przy panelach, który przekształca ją na prąd przemienny – ten sam, który płynie w naszych gniazdkach. Panele montowane są za pomocą specjalnych, bezpiecznych stelaży do barierki. Instalacja podłączana jest bezpośrednio do gniazda elektrycznego. Wygenerowana energia zasila w pierwszej kolejności urządzenia domowe, a nadwyżki trafiają do sieci poprzez licznik dwukierunkowy i zwracane są w postaci obniżki kwot na rachunkach za prąd.

Zalety fotowoltaiki na balkonie

Ekologiczność, oszczędność, niezależność

Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest ekologiczność. Produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery, obniża ilość emitowanego dwutlenku węgla i pozostałych, niechcianych substancji. Instalacja fotowoltaiki na balkonie pozwala również na znaczące obniżenie rachunków za prąd. Przyjmuje się, że panel o mocy 500Wp zamontowany na południe wygeneruje około 500 kWh rocznie. Taka sama ilość energii, w 2023 roku kosztowałaby aż 875 zł gdyby nie wprowadzone zamrożenie cen (1,39zł/kWh + 0,35 zł/kWh za odpowiednio sprzedaż i dystrybucję zgodnie z taryfami Energa Obrót i Energa Operator). Posiadanie własnej elektrowni słonecznej zwiększa niezależność od wzrostów cen energii elektrycznej. Co prawda, nie spowoduje całkowitego wyzerowania rachunków za prąd (chyba, że mamy ponadprzeciętny balkon), jednak pozwoli na odczuwalnie mniejsze różnice przy rosnących cenach.

Wady

Z instalacją na balkonie nie jest zawsze tak kolorowo, mogą wystąpić przeróżne przeszkody np.: Brak zgody sąsiadów W większości miejsc (warto sprawdzić warunki w swoim bloku) zewnętrzna część balkonu (elewacja, balustrada) traktowana jest jako część wspólna i ingerencja wymaga zgody pozostałych mieszkańców (zarządcy budynku, wspólnoty lub spółdzielni). Rosnąca popularność instalacji balkonowych powoduje coraz więcej pozytywnych zgód, trafiają się bloki, w których wszyscy mieszkańcy wspólnie akceptują i montują własne elektrownie balkonowe. Ograniczenia techniczne Fotowoltaika na balkonie w blokuma swoje ograniczenia techniczne. Niewłaściwe usytuowanie balkonu może znacząco ograniczyć efektywność paneli bądź całkowicie wyeliminować możliwość montażu. Balkon powinien mieć stabilną barierkę z możliwością powieszenia haka. Skierowany powinien być w kierunku południowym lub odchylony o maksymalnie 90 stopni na wschód lub zachód. W zależności od wysokości sąsiadujących bloków należy rozważyć, czy montaż na niższych piętrach jest zasadny.

Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?

Koszt inwestycji

Koszt zakupu i zainstalowania paneli fotowoltaicznych na balkonie może wydawać się dość wysoki względem aktualnych rachunków. Należy jednak wziąć pod uwagę wzrost cen prądu (Uwaga, energia w 2023 roku kosztowałaby około 2 zł/kWh bez zamrożenia cen – dane na podstawie zatwierdzonej taryfy Energa Obrót i Operator), co daje dwukrotnie krótszy okres zwrotu w stosunku do cen dzisiejszych. Im szybciej zdecydujesz się na instalację, tym więcej oszczędzisz. Zwrot z inwestycji Opłacalność fotowoltaiki na balkonie zależy od wielu czynników, takich jak natężenie światła słonecznego, rozmiar instalacji, orientacja balkonu oraz ceny energii elektrycznej. Można przyjąć, że inwestycja w balkonową instalację zwróci się w około 4-5 lat, co daje 20% zwrotu w skali roku. Brzmi lepiej niż najlepsze oferty lokat bankowych!

Od czego zacząć?

Wybór odpowiedniej instalacji Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość balkonu, dostęp do światła słonecznego czy budżet. W pierwszej kolejności należy zmierzyć swój balkon i porównać z długością dłuższej krawędzi panelu (moduły montowane są zazwyczaj w poziomie). Podzielenie wartości da możliwą do montażu ilość paneli. Z powodu dość małych wymiarów balkonów, inwestorzy zazwyczaj decydują się na maksymalną, możliwą moc instalacji, by wyprodukować jak najwięcej energii. Po zakupie i zamontowaniu paneli pozostaje załatwienie formalności – wymiana licznika i gotowe, tak zostaje się balkonowym prosumentem! Można zacząć produkować własny prąd, cieszyć się swoją instalacją PV i zacząć oszczędzać na mieszkaniowych rachunkach. Wróć na górę artykułu  

Leave a comment

Więcej
Przewiń